Javascript etkin değil.

Arş Hazinelerinden Bir Dua

Abdülkadir Geylani Hazretleri

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
اَللّٰهُمَّ اِنّ۪ي أَسْأَلُكَ يَا عَالِمَ الْخَفِيَّةِ ، وَيَا مَنْ اَلسَّمَاءُ بِقُدْرَتِهِ مَبْنِيَّةٌ ، وَيَا مَنْ اَلْأَرْضُ بِعِزَّتِهِ مَدْحِيَّةٌ ، وَيَا مَنْ اَلشَّمْسُ وَالْقَمَرُ بِنُورِ جَلَالِهِ مُشْرِقَةٌ وَمُضِيَّةٌ وَيَا مُقْبِلاً عَلَى كُلِّ نَفْسٍ مُؤْمِنَةٍ زَكِيَّةٍ ، وَيَا مُسَكَّنَ رُعْبِ الْخَائِفِينَ وَأَهْلِ التَّقِيَّةِ ، يَامَنْ حَوَائِجُ الْخَلْقِ عِنْدَهُ مَقْضِيَّةٌ ، يَا مَنْ نَجَّى يُوسُفَ مِنْ رِقَّ الْعُبُودِيَّةِ ، يَا مَنْ لَيْسَ لَهُ بَوَّابٌ يُنَادِي وَلَا صَا حِبٌ يُغَشَّي وَلَا وَزِيرٌ يُعْطِي وَلَا غَيْرُهُ رَبٌّ يُدْعَي وَلَا يَزْدَادُ عَلَي كَثْرَةِ الْحَوَائِجِ إِلَّا كَرَمًا وَجُودًا وَصَلَّي اللّٰهُ عَلَي مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَأَعْطِنِي سُؤَالِي ، إِنَّكَ عَلَي كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ *

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme inni eselüke ya alime’l hafiyyeti, ve ya men essemau bikudretihi mebniyyetün, ve ya men el ardu biizzetihi medhiyyetün, ve ya men eşşemsü vel kameru binuri celalihi müşrikatün ve müdiyyetün ve ya mukbilen ala külli nefsin mü’minetin zekiyyetin, ve ya müsekkene ru’bil haifine ve ehli’t takiyyeti, ya men havaicu’l halki indehu makdiyyetün, ya men necca Yusufe min rikka’l ubudiyyeti, ya men leyse lehu bevvabün yunadi vela sahibün yuğaşşa vela vezirün yu’ti vela gayruhu Rabbün yud’a vela yezdadu ala kesreti’l havaici illa keremen vecuden ve sallallahu ala Muhammedin ve alihi ve a’tıni sueli, inneke ala külli şeyin kadir.

Yayın Bilgisi

Bu mübarek dua, Evliyalar Sultanı Gavsu’l Azam Abdülkadir Geylani Hazretlerinin Gunyetü’t Talibin adlı eserinin 443. sayfasında yer almaktadır.

Arş Hazinelerinden Bir Dua

Duanın faziletlerinin detaylı olarak anlatıldığı bu kısmı, sesli kitaplarda yer alan “Receb Ayı” isimli bölümden dinleyebilirsiniz.

Allah ondan razı olsun, Ali b. Ebu Talib bu dua hakkında şöyle demiştir:

“Bu duaya sıkı sıkı sarılın; çünkü o, Arş’ın hazinelerinden bir hazinedir.” Sıkıntısı olan her kim bu duayı okursa, Aziz ve Celil olan Allah’ın onun sıkıntısını ve tasasını gidereceği nakledilmiştir. Duanın feyiz ve bereketinden istifade eden sıkıntı sahibi bir kişi, eserde duayı nasıl okuduğunu şöyle dile getirmektedir:

İnsanlar uykuya dalınca tekrar tekrar bu duayı okudum. Derken bir ses işittim. Şöyle diyordu: ‘Allah senin sıkıntını giderdi. Ona ism-i a’zamıyla (en yüce ismiyle) dua ettin. O öyle bir isimdir ki, onunla dua edenin duası reddedilmez, isteyene istediği verilir.’ Sonra gözlerime bir ağırlık çöktü ve uyudum.

Rüyamda Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellemi gördüm ve ey Allah’ın Rasulü! Bu duayı senin ağzından duymak istiyorum, dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Şöyle de: Allah’ım! Ey gizlileri bilen! Ey gökyüzünü kudretiyle inşa eden! Ey yeryüzünü izzetiyle dayayıp döşeyen! Ey güneş ve ayın, celalinin nuruyla aydınlandığı Allah’ım! Ey iman etmiş ve arınmış herkese teveccüh eden Allah’ım! Ey korkanların korkusunu dindiren Allah’ım! Ey ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını görüp gideren Allah’ım! Ey Yusuf’u kölelik boyunduruğundan kurtaran Allah’ım!

Ey teşrifatçısı, etrafını saran arkadaşları ve kendisi adına veren veziri bulunmayan ve kendisinden başka duaları kabul eden herhangi bir Rabbin bulunmadığı, cömertliği bütün ihtiyaçlardan daha çok olan Allah’ım! Senden diliyorum. Allah, Muhammed’e ve onun pak nesline salat ü selam etsin. Ya Rabbi! İsteğimi kabul buyur. Sen her şeye gücü yetensin.

Sonra uyandım. Uyandığımda çoktan iyileşmiştim.BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 12

 • EKREM KOÇ
  22 Eylül 2022 Perşembe 12:49- CEVAPLA

  Allahi̇m razı olsun çok güzel kardeşi̇m

 • Murat
  08 Ekim 2021 Cuma 16:49- CEVAPLA

  Allah razı olsun

 • Hidayet bekliyen
  29 Eylül 2019 Pazar 19:25- CEVAPLA

  Bu duanin kac defa okunmasi gerek

 • Tugba
  23 Ağustos 2019 Cuma 23:47- CEVAPLA

  selamun aleykum,

  Kenzul arsin duasi hangi sayfada yazmaktadir? (abdulkadir geylani el gunye kitabindan)

  meviza
  02 Eylül 2019 Pazartesi 15:07

  Ve aleykum selam,
  Gunyetu't Talibin, Sayfa 443'te yazmaktadır:

  http://www.meviza.com/elgunye/receb-ayi/

 • Mehmet ozcu
  20 Ağustos 2019 Salı 14:30- CEVAPLA

  Allah razi olsun sizden.aylardir aradigimi sanki allah biranda karsima cikardi

  meviza
  21 Ağustos 2019 Çarşamba 12:10

  Âmin. Ecmain. Aziz ve Celil olan Allah, istifademizi her daim bereketli eylesin.


YORUMUNUZU EKLEYİN