Javascript etkin değil.

Allah'ın Hükmüne Gönül Rızasıyla Uy

Abdülkadir Geylani Hazretleri

Allah'ın Hükmüne Gönül Rızasıyla Uy

Hadislerle Nasihatler/ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

Gavsul Azam Abdülkadir Geylani Hazretleri diyor ki:

"Ey Allah’tan gâfil olan kişi! Başka şeyler isteyerek Allah’tan gâfil olma. Kendini, O’ndan başka şeyler istemekle meşgul etme. Mesela, O’ndan, boyuna rızkını bollaştırmasını ve genişletmesini istiyorsun. Fakat belki de bol dünyalık senin için bir musibettir de sen bunu bilmiyorsundur.

Sen, hangi şeyin ve hangi hâlin daha hayırlı ve efdal olduğunu bilemezsin. O halde, sükût et. Allah’ın hükmü­ne gönül rızasıyla uy. O’ndan, fiillerine rıza göstermeni nasip etmesi­ni iste. Diğer hallerde de şükretmeni nasip etmesini talep et..

Unutma ki, şükrü edilmeyen bol mal-mülk, sahibi için bir mu­sibettir. Aynı şekilde, sabırsızlık ve isyan duyguları içinde geçirilen darlık - sıkıntı zamanları da bir musibettir. Şükür, sana verilen ni­metleri artırır, seni, İzzet ve Celâl sahibi Rabbine yakınlaştırır. Sa­bır ise, kalbinin ayaklarını sabit kılar, sağlamlaştırır. Ona yardım eder, kuvvet verir. Onu muzaffer kılar.

Hiç işitmediniz mi, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ne buyuruyor:

İman, yarımşar iki parçadan ibarettir. Bir yarımı sabırdır. Di­ğer yarımı da şükürdür."BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 0


YORUMUNUZU EKLEYİN