Javascript etkin değil.

6. Halkı Bırakmak

Abdülkadir Geylani Hazretleri

6. Halkı Bırakmak

Fütuhul Gayb/ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

"Sen ana karnında bilinmez bir nesne iken, O besledi ve bu aleme getirdi. Ve yine sen, beşikte her şeyden habersiz yatarken esirgeyen O oldu. İşte o eski hallerini düşün ve Hakka güven.

İlahi tecelliler önünde yok olmak şöyle olur: Başta hiçbir istek sahibi olmamak gerekir. Bunu yaptığın an, her arzun yavaş yavaş ölmeğe başlar. Dileklerin yok olur. Daha sonra iraden ölmeğe başlar. İşte bundan sonradır ki, ilahi tecelli seni kaplar. Hiçbir meramın olmaz. Hak’kın isteğinden başkası sende hüküm süremez olur. Kalbin sakin, vücudun rahat, gönlün geniş, yüzün nurlu... Her şeyden elini çeker, yalnız yaratanla meşgul olursun. Hak varlığı ile zengin olursun...

Bu halinle seni kudret eli çevirir, ezel dili seni çağırır. Hak sana bilgiler öğretir. Türlü nevi kisveler giydirir. Ezeli ilimlerden sana nasip gelir. Gönlün açık olur. Kötülükler onda eğlenmez. Her kötülük onda erir. Varlığın Hak arzusu ile dolar. Böylece senden çeşitli kerametler zuhura gelir. O haller senden görünür, ama aslında Hak’tan gelir. İşte böylece, Hak için gönlü kırıklar zümresine dahil olursun. Bunlara, “Münkesiret’ül – Kulub “ tabiri kullanılır. Zikrettiğimiz o değerli insanlar için Allah-ü Teala şöyle buyurur:

- “Benim için kalbi mahzun olanlarla olurum.”

Bu Kudsi bir hadistir."BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 7

 • gokhan
  24 Şubat 2016 Çarşamba 11:14- CEVAPLA

  emeği geçenlerden allah razı olsun, bizlerde nasiplenelim inşallah

  meviza
  29 Şubat 2016 Pazartesi 20:33

  Âmin. Aziz ve Celil olan Allah sizden de razı olsun ve istifadenizi daim eylesin.

 • erdem
  23 Eylül 2013 Pazartesi 12:42- CEVAPLA

  iyiki dinlemişim.en çok kafama takılanı dinledim.

 • hacer
  03 Haziran 2013 Pazartesi 20:07- CEVAPLA

  "Bu sohbetler, konuşmalar yalnız hak ve hakikatı arayanlar içinmiş. Bunlardan gereken faydayı ancak Hak yolcuları alabilirmiş." İnşallah biz de o gruba dahilizdir.

  meviza
  03 Haziran 2013 Pazartesi 20:11

  Amin. İnşaAllah. Duaları kabul buyuran Allah, bizleri; sevdiği, razı olduğu, hak ve hakikati yaşayan kullarından eylesin.

 • hacer
  02 Haziran 2013 Pazar 12:16- CEVAPLA

  Emeği geçenlere teşekkür ederim.Bu eseri almak istemiştim ama bulamamıştım. Burada görmek iyi oldu.

  meviza
  02 Haziran 2013 Pazar 12:51

  Eksik olmayın. Aziz ve Celil olan Allah, bu hikmet incileriyle dolu şaheserden istifade ettirsin.


YORUMUNUZU EKLEYİN