Javascript etkin değil.

Emellerinizi Kısaltın, Hırsınızı Azaltın

Abdülkadir Geylani Hazretleri

Emellerinizi Kısaltın, Hırsınızı Azaltın

Altın Öğütler/ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

"Ey cemâat! Ölümü ve daha sonrasını hatırlayın. Fânî dünyâyı toplama hırsına vedâ edin. Emellerinizi kısaltın. Hırsınızı azaltın. Sizin için en zararlı şey tûl-i emel (uzun emel) ve aşırı hırstır.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemden şöyle rivâyet olunmuştur:

“İnsanoğlu ölüp kabrine konulduğu zaman oraya dört melek gelir. Biri başında, biri sağında, biri solunda ve biri de ayak ucunda durur. Başında duran şöyle der: ‘Ey Âdemoğlu! Ecel geldi, emeller yarım kaldı.’ Sağında duran şöyle der: ‘Ey Âdemoğlu! Mal mülk gitti, ameller kaldı.’ Solunda duran şöyle der: ‘Ey Âdemoğlu! Şehvetler gitti, yorgunluklar kaldı.’ Ayakucunda duran da şöyle der: ‘Ey Âdemoğlu! Eğer helâl kazandın ve “Cebbâr” olan Allah’a itâat ettin ise ne mutlu sana!’"

Ey cemâat! Bu nasîhatlerden öğüt alın, özellikle de Allah Teâlâ’nın nasîhatlerini, resullerinin nasîhatlerini iyi dinleyin. Allah’ım ! Bana şâhit ol ki, ben kullarına bol bol vaaz u nasîhatte bulunuyor, onların ıslâhı için çabalıyorum."BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 1

 • Mustafa SEYİT
  16 Ağustos 2017 Çarşamba 14:09- CEVAPLA

  Sınırların dışında zevk arayan
  Nefsine kul; tenine kurban olur
  Haddini aşıp da kendine yar olan
  Nefesine zul; bedenine nar olur...Mustafa SEYİT


YORUMUNUZU EKLEYİN