Javascript etkin değil.

17. Allah'a Vasıl Olmanın Yolu

Abdülkadir Geylani Hazretleri

17. Allah'a Vasıl Olmanın Yolu

Fütuhul Gayb/ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

"Her şey Allah’a kavuşmakla son bulur. Sen de Hakk’a  vasıl olduğun zaman manen ve maddeten tekamülünü tamama erdirmiş sayılırsın. Mevla'ya  vasıl olmanın manası: Halkı kalben bırakmış olmandır.

Heva ve hevesin kötü yolunu terk etmendir. İrade ve şahsi arzularını bırakmış olmandır; irade ile gitmek, bu yolda iyi sayılmaz. Bu iyi olmayan ahvali bırakıp Allah’ın  emirlerine bağlandığın gün, manevi yollar artık sana açılmış demektir. Bu hale erdikten sonra iyi olmayan eski huylara doğru hiçbir kıpırdanma olmamalı. Başkası da seni alakadar etmemeli…

Hakk’ın emri ve O’nun hikmetli işlerini görmelisin. Bu zikrettiğimiz hal fena halidir. Hakk’ın hikmetlerinde kendini kaybetmek makamıdır. Bu makama: vuslat, tabirini kullanırlar. Hakk’a  kavuşmak, vasıl olmak; bilinen belli başlı halkın birbirine kavuşmasına benzemez. Hakk’ı bu gibi şeylerden tenzih etmek lazımdır. O’na hiçbir şey benzemez. O hakikaten gören ve işitendir. "BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 0


YORUMUNUZU EKLEYİN