Javascript etkin değil.

31. Allah için Buğz

Abdülkadir Geylani Hazretleri

31. Allah için Buğz

Fütuhul Gayb/ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

"Bir kimseye buğzettiğin zaman, onun işlerini kitaba arz et. İman ölçülerine vur. Sünnet-i Nebiye (sallallahu aleyhi ve sellem) sun. Onlara göre iyi, sana göre hatalı ise, müjde; işlerin Allah’ın emirlerine uygundur. Şayet onlara göre hatalı, sana göre iyi geliyorsa; sen hata ediyorsun. Yanlış hareket ediyorsun, şahsi arzularına uyuyorsun.Böyle buğzla sen hata içindesin.

Allah’a asi oluyorsun. Sünnete muhalefet ediyorsun. Bunların cezası büyüktür. Tevbe et, yaptığın bu hatadan dön. Allah’a dua et, o sevmediğin kimsenin sevgisini kazanmaya çalış.Hep Allah’ın kullarını sevmeğe mecbursun.

Onların sevgisini kazanmaya devam et. Allah’a tam kul olmak için seveceksin.Ayrıca bir insanı sevmek için, yine şeriata arzet, eğer sevmeye layık bir insansa sev… Aksi halde kaç. Ta ki, şeytan karışmasın…Şunu iyi bil ki, Allah, yalnız nefse muhalefeti emreder. Dolayısıyla nefsine muhalif ol, hevesini hak ölçülere vur. Sonra şu ayet-i kerimenin tehdidi altına girersin:

- “Hevaya uyma, sonra hak yolundan saparsın.”BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 0


YORUMUNUZU EKLEYİN