Javascript etkin değil.

Rabbinize Karşı İtirazı Terkedin

Abdülkadir Geylani Hazretleri

Rabbinize Karşı İtirazı Terkedin

Altın Öğütler/ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

"Ölümü ve ondan sonrasını düşünün. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
“Zevkleri yerle bir edeni çokça anın; o çok hatırlanan şeyleri azaltır, az hatırlanan şeyleri çoğaltır.”

Ölümü düşünmek nefs hastalıklarının devâsı ve kalpler için bir azık ve faydadır. Ölümü unutmak kalbi katılaştırır ve ibâdetlere karşı tembelleştirir. Ölümü unutmak insana, halkı dikkate alma, zararı ve faydayı ondan görme, onlara izâfe etme duygusu verir ve onu küfre iter, karartır, Rabbinden perdeler. Sebeplere güvenmek îmânı eksiltir; îkan nûrunu söndürür, kalbi Rabbinden perdeler, O’ndan nefret etmeye sevkeder, O’nun gözünden düşmeye sebep olur. O’nun kurbiyetinin kapısını kapatır.

Vah sizlerden çektiklerim! Bu hâlinizle nasıl ölürsünüz! Kalpleriniz îmandan, îkandan, tevhîdden, ihlastan ve mârifetullahtan bomboş… Rabbinize karşı îtirazınız ne de çok! Yazık sizlere! Bütün işiniz gücünüz gece gündüz Rabbinize itiraz etmek.

Îtirazcı, kurbiyet kokusunu duyamaz. Eline zerrece bir şey geçmez. Rabbinize karşı îtirazı terkedin, ey kalplerini kaybetmişler, ey îmânı gerilerine atmışlar!

Allah’ım ! Bizi sevdiğin şeylerle biraraya getir. Sevmediğin şeylerden bizi ayır. “Bize dünyâda da, âhirette de güzellik ver ve cehennem azâbından bizi koru.” (Âmin)"BİLGİ: Soru, görüş ve isteklerinizi içeren mesajlarınızı lütfen iletişim sayfamızdan bize iletiniz.

Yorumlar / 4

 • aliosman (ziyaretçi)
  26 Mayıs 2015 Salı 20:09- CEVAPLA

  Mevi̇za

 • aliosman (ziyaretçi)
  26 Mayıs 2015 Salı 20:07- CEVAPLA

  ben birşey sorucaktım cevap verirmisiniz bu fakire?

 • zeki
  30 Eylül 2014 Salı 03:52- CEVAPLA

  ölümü benim gibi unutanlara Şeyh Allah ondan razı olsun hatırlatıyor
  Doğrusu Şeyhin vaazları gerçekten etkili

  meviza
  30 Eylül 2014 Salı 12:06

  Aziz ve Celil olan Allah, bu Altın Öğütler'deki hikmetli sözlerden istifade edebilmeyi ve ömrümüzün her nefesinde dosdoğru bir yol üzerinde yaşayabilmeyi cümlemize nasip eylesin. Selam ve dua ile..


YORUMUNUZU EKLEYİN