Meviza

Dünya Varlığını Kalbinden Çıkar

Sesli Kitap / Altın Öğütler / Abdülkadir Geylani Hazretleri

Altın Öğütler
17 Ekim 2018
2.08 MB
01:04
3.322

"Ey tabiat içinde kalan, ey nefis ve kötülüğün geçiş yollarında duran zavallı! Bırak onları... Senin için bunlar bir yüktür. Bunlar senin için yük olmasın. Fenanın eşiğine bu yükle varılmaz; fenayı buluşun Hakk’a yaklaşma haliyle başlar. Fenanın kapısına varılmayınca Hakk’a vusul nice olur?

Bırak bu yükleri. Ufak bir hal görünce erdiğini sanma. Dünya varlığını kalbinden çıkar. Çıkar ki, o tabiat karanlıkları iman nurunu söndürmesin. "

4 yorum

...
ayhan akat
25 Ağustos 2017 16:33
Cevapla

ALLAH razı olsun.. çok güzel dörtlükler


...
Mustafa SEYİT
16 Ağustos 2017 14:53
Cevapla

görmez misin herşey bir sistem üzerine tasarlanmış ve her an tasarlanmakta...her bir unsur mevcudiyetinde bulunduğu düzenin muhteşem işleyişinde emre tabi yol almakta...görmez misin sayıları aciz bırakan kurguların birbiriyle ilişkili ve birbirini bozmayan uyumunda tesadüf kelimesinin akılsızlığa denk düştüğünü...görmez misin tek bir yaratıcı kontrolün himayesinde itaat halinde seyreden kainattaki atomların farklı şekillere sokulduğu yaratılmışların zikirlerini...görmez misin sende özetlenen alemleri...görmez misin ruhuna verilen kıymeti...görmez misin o ruhun hakkı olan gerçekleri...görmez misin aynana düşecek Nur'un nefsinin karartılarıyla yansımasını engelleyişini...görmez misin bu diyarın adamı olmadığını...görmez misin ızdırap içinde seslenen aşkın, gerçek sahibine olan gurbetini...görmez misin bedeninde var edilen icraatlarda hükmünün olmadığını ey aciz...görmez misin seni kıymetli kılan iradenin imana olan sevki ile kazanacağın hilafetin izzetini...görmez misin sonunda sonsuz bir kavuşmanın nimetini...Mustafa SEYİT


...
Mustafa SEYİT
16 Ağustos 2017 14:12
Cevapla

Yukarıdan aldığın süslü besinler
Aşağıdan çıkarken gör ne haldeler
Dünya ziynetine kul olan cahiller
Son durakta indikleri kabirdeler...Mustafa SEYİT


...
Mustafa SEYİT
16 Ağustos 2017 14:10
Cevapla

Haberiniz olsun ey dünya sevgisi ile yananlar
Sonunda çöplüğe düşecek bütün dünyevi unsurlar...M.S.


Yorumunuzu Ekleyin

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.
Lütfen geçerli bir E-posta adresi yazın.
Lütfen yorumunuzu yazın.