Meviza

Rabbinizden Korkunuz Ne Kadar da Az!

Sesli Kitap / Altın Öğütler / Abdülkadir Geylani Hazretleri

Altın Öğütler
13 Ekim 2018
5.19 MB
02:40
2.754

“Ey oğul! Dünyevî olsun, uhrevî olsun bütün işlerinde vera sâhibi ol ki, felah bulasın, kurtulasın. Vera sâhibi olursan aleyhine hiçbir delil kalmaz. Allah Teâlâ’nın rızâsına ulaşırsın.

Sen neredesin, uyuyamayıp, yanları yataklardan uzak kalan kimseler nerede! Onlar nasıl uyusunlar ki: Onları korku basmış ve gözlerinden uykuyu kaçırmıştır!

Hakk Teala’nın ünsiyeti ise onların kıyamda buldukları ve ihtiyaç duydukları şeydir. Onlar ancak secde hâlinde iken uyku ağır basarsa uyurlar. Onlara bu secde hâlinde ağır basan uykuyu verip, onların bedenlerine bu şekilde istirahat etmeyi nasip eden Allah Teâlâ ne yücedir!

Bu kısa süre içinde bile onların yanları yatak yüzü görmez. Çünkü gâh “havf”ten dolayı, gâh “recâ”dan dolayı, gâh “hayâ”dan dolayı ve gâh “iştiyak”tan dolayı yatağa uzanıp uyuyamaz onlar.

Rabbinizden “havf”iniz ne kadar da az! Tâatiniz ne kadar da az! Oysa çok çok ibâdet ve itâat etmelerine rağmen sâlihlerin Allah Teâlâ’dan “havf”i ne kadar da çok!

Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) namazda olduğu zaman göğsünden kaynayan tencerenin sesine benzer bir ses duyulurdu! Hz. İbrâhîm’in (aleyhisselam) namaz kıldığı zaman göğsünden çıkan ses üç fersah öteden duyulurdu!

Onlar sıddık, halîl, muhib ve duâsı kabul olunan kimseler olmalarına rağmen “havf” sâhibi idiler.

Şimdi bana söyleyin: Sizin bu hâliniz nedir?”

1 yorum

...
Mustafa SEYİT
16 Ağustos 2017 14:35
Cevapla

Korku amele kudret olur; azaba perde
Hüzün mü olur imanın olduğu yerde
Sevgi mümine ümit olur; gurbete perde
Gaflet mi olur Hak'kın olduğu yerde...Mustafa SEYİT ( Dr. ) Allah'ın ( C.C. ) selameti, lütfu, hıfzı üzerinize olsun...


Yorumunuzu Ekleyin

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.
Lütfen geçerli bir E-posta adresi yazın.
Lütfen yorumunuzu yazın.