Meviza

Hadislerle Nasihatler

Makbul Orucun Sırrı

Sesli Kitap / Hadislerle Nasihatler / Abdülkadir Geylani Hazretleri

Hadislerle Nasihatler
22 Mart 2024
5.14 MB
02:38
86

Gavsul Azam Abdülkadir Geylani Hazretleri diyor ki:

Bâtınla aynı olmayan bir zahir, hezeyândan başka bir şey değildir. Bir kimsenin içi başka dışı başka ise, bu bir hezeyândır. Sen, Nebî sallallahu aleyhi ve sellemin şu sözünü işitmedin mi ki ne buyuruyor:

İnsanların etini yemekte devam eden (gıybet eden, insanları arkasından çekiştiren) kişi oruç tutmuş değildir.

Allah’ın Resûlü, sallallahu aleyhi ve sellem, bu sözleriyle, orucun sadece yemeyi, içmeyi vesaireyi terketmekten ibaret olmadığını beyan buyurmuştur.

Tutulan bir orucun oruç olabilmesi için, oruçlu iken yemek, içmek vesaire terkedildiği gibi, günahlar da terkedilmiş olmalıdır.

Siz, gıybetten, yani başkalarını gıyâbında çekiştirmekten sakınınız. Zira, tıpkı ateşin odunu yakıp bitirmesi gibi, gıybet de amelleri yer, bitirir...

Şehvetle bakmaktan sakınınız. Zira şehvetle bakış, sizin kalplerinize masiyet - günah tohumlarını saçar. Şehvetle bakışın sonu da hem dünya için, hem de âhiret için iyi değildir...

Yalan yere yemin etmekten de sakınınız. Zira yalan yere edilen yeminler, beldeleri meşakkatlere sokar, perişan eder. Mallarınızın, ibadet ve tâatlerinizin bereketini giderir.

Yazık sana ki, yalan yere yeminler ederek malını değerli gösterip satıyorsun, böylece ibadet ve tâatlerini de hüsrana götürüyor, değerden düşürüyorsun! Eğer sende birazcık akıl olsaydı, bunun bizzat hüsranın tâ kendisi olduğunu anlardın.

Şanı yüce olan Allah’ın rahmeti üzerinize olsun, İzzet ve Celâl sahibi Hakk’ın huzurunda edepleniniz. Kim ki şeriat âdâbiyla edeplenmezse, kıyamet günü cehennem ateşi onu edeplendirir, terbiye eder…

Yorumunuzu Ekleyin

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.
Lütfen geçerli bir E-posta adresi yazın.
Lütfen yorumunuzu yazın.