Meviza

Hadislerle Nasihatler

Rabbini Aramakta Samimi Ol

Sesli Kitap / Hadislerle Nasihatler / Abdülkadir Geylani Hazretleri

Hadislerle Nasihatler
8 Eylül 2023
1.90 MB
02:32
127

Gavsul Azam Abdülkadir Geylani Hazretleri diyor ki:


İzzet ve Celal sahibi Rabbini aramakta samimi ol. Samimi ve sadık oluşun, birçok sıkıntı ve meşakkatlerden seni müstağni kılar. Sıdk ve samimilik gagasıyla vücud yumurtasını kır. İhlas ve tevhid kazmalarıyla da, nimeti veya belayı insanlardan bilme ve onlara güvenip - bağlanma duvarını yık.

Allah’tan başka şeyleri talep etme kafesini ise onlardaki zühd elinle sök, at. Sonra da kalbinle uç. Tâ ki, İzzet ve Celal sahibi Rabbine yakınlık deryasının sahiline konasın. İşte o anda, yardım ve imdat gemisi de yanında olarak kader kaptanı hemen sana gelir. Derhal seni alarak deryayı selametle geçirir ve İzzet ve Celal sahibi Rabbine ulaştırır.

İzzet ve Celal sahibi Hakk’a yakın olmak, kalbin katedeceği mesafelerin son noktası ve özün sevincinin zirvesidir. Ben seni; kıyamda, kuudda, rükuda, secdede, geceleri uyanık ve ibadette ve meşakkatte görüyorum. Birçok ibadetler yapar görüyorum. Halbuki kalbin, bulunduğu yeri hiç terketmiyor, beden evinden asla çıkmıyor, eski âdet ve alışkanlıklarından hiç vazgeçmiyor…

Kul, Allah’a itaatinde ne kadar samimi olursa günahları o derecede zahirinden ve batınından dökülür. Kalbi nurlanır. Sırrı safa bulur.

Hiç işitmediniz mi, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ne buyuruyor:

Kulun Rabbi için namaz kılarken kıyamı uzadığında, kurumuş yaprakların şiddetli rüzgârın estiği günde, ağaçtan yere serpildiği gibi günahları kendisinden dökülür.

Yorumunuzu Ekleyin

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.
Lütfen geçerli bir E-posta adresi yazın.
Lütfen yorumunuzu yazın.