Üye olun veya Giriş yapın
Beni hatırla
 Şifrenizi mi unuttunuz?
Şifremi unuttum

Kayıt olurken kullandığınız E-posta adresinizi giriniz.

 Ücretsiz Üye Olun

Erkek Bayan
kullanım şartlarını ve gizlilik politikasını kabul ediyorum.
 
 

Gunyetü't Talibin

Eser Hakkında

Evliyalar Sultanı, Gavsul Azam Abdulkadir Geylani Hazretleri'nin el-Gunye li-talibi tariki'l-Hak (Hak Yolun Talipleri İçin Yeterli Olan Kitap) - Gunyetüt Talibin - isimli eseri, bir hikmet kaynağı olarak irfan yoluna dair hikmetler sunmaktadır.

Hayli hacimli olan eser Ehl-i Sünnet Akaidi ve İtikadi Fırkalar, İbadetler, Faziletli Ameller ve Tasavvuf isimli bölümlerden oluşuyor.

Herbir bölüm, nüfuzu çağlar boyu eksilmeyen Evliyalar Sultanı, Gavsul Azam Abdulkadir Geylani Hazretleri'nin ortaya koymuş olduğu beliğ açıklamaları içeriyor. Eserde tevhid, iman, takva gibi temel İslami temalar hem zahidane hem de arifane bir üslupla işlenmektedir.

İbadetler Fıkhı başlığını taşıyan bölümde şeri adaba dair bilgiler sunuluyor. Ayrıca ibadetlerin manevi boyutlarına yer veriliyor. İtikat başlığını taşıyan bölümde İslam'ın inanç esaslarının yanısıra akaid bağlamında mezheplerin ortaya koydukları görüşler eleştirel olarak ele alınıyor.

Sohbetler isimli bölüm ayet ve hadislerin ışığında menkıbeleleri de içeren açıklamalar sunuyor. Faziletli Ameller başlıklı bölümde farz ve nafile ibadetler konu ediliyor. Tasavvuf başlıklı bölümde ise müridin adabı, sufilerin özellikleri ve Kadiri yolunun esasları üzerinde duruluyor.

Not: Eserin sesli kitap olarak hazırlık aşamaları devam etmektedir. Tamamlandıkça buraya yeni bölümleri de ekliyoruz.
 
8

Namaz

5.197 kez izlendi
2

Zekat

2.414 kez izlendi
0

Oruç

2.306 kez izlendi
0

Hac ve Umre

2.329 kez izlendi
11

Yaradan'ı Tanımak

2.756 kez izlendi
2

Kur'ân'a İnanmak

1.522 kez izlendi
1

Esmaü'l Hüsna

2.050 kez izlendi
0

İman Artıp Eksilir mi?

1.773 kez izlendi
2

Ölüm ve Ötesi - Diriliş

1.924 kez izlendi
0

Bid'atlerden Uzak Durmak

1.673 kez izlendi
Göster